Новини та ділова аналітика для проактивних

«Неслабке» питання. Мобілізація жінок в Україні: коротко про головне

Чи дадуть повістку?
Підзаголовок 2: 
Призов жінок

З 1 жовтня жінки, які мають медичну та фармацевтичну освіту від 18 до 60 років зобов’язані стати на облік у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). На це дається три роки. Що це означає і чи почнуть роздавати повістки та мобілізувати жінок - в матеріалі.

«Одразу скажу, що постановка жінок на військовий облік не має нічого спільного з мобілізацією, оскільки постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів визначена в Законі «Про військовий обов’язок і військову службу» ще з 1992 року», - заспокоює в інтерв’ю «Телеграфу» речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін.

Він пояснює, що нічого особливо не змінилося - у пункті 11 ст.1 змінювали перелік спеціальностей, але у результаті на сьогодні ми маємо майже те ж саме, що й 31 рік тому - обов'язковому військовому обліку підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

«Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони, можуть стати на облік за бажанням», - роз’яснює більш простими словами представник військкомату.

Крім того, до 31 грудня 2026 року жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу без подання військового квитка.

«Однак під час прийняття на роботу їх попереджатимуть, що підприємство буде зобовʼязане повідомити про них територіальний центр комплектування», - каже про особливості жіночого обліку Істомін.

При цьому військовозобов’язаним жінкам-медикам виїзд за кордон не заборонений.

«Такі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців і посадових осіб», - додає він.

Чи дадуть повістку?

В контексті постановки на облік жінок, виникає питання, чи можуть військовозобов’язаній жінці вручити повістку. В цьому випадку нервувати не варто, принаймні поки що.

«Під час мобілізації жінок примусово не призивають до армії, принаймні поки що», - каже спікер ТЦК

Водночас, військовозобов’язані жінки, за словами Істоміна, безумовно, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час, або ж піти на службу добровільно, підписавши контракт.

Не треба забувати і той факт, на який вказує представник військкомату, більшість жінок, які перебувають на військовому обліку, мають право на відстрочку або звільнення.

«Зокрема, у разі, якщо жінка одна виховує неповнолітню дитину, дитину з інвалідністю чи є мамою трьох дітей», - наводить приклад він.

Призов жінок

Якщо говорити про призов військовозобов’язаної жінки, то виникає ще одне питання, чи можуть жінку мобілізувати після того, як вона стане на облік.

Як пояснює начальник Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр Тіщенко, призов жінок на військову службу під час мобілізації можливий тільки за їх згодою.

«Законом України не передбачений обов’язковий призов жінок по мобілізації та і необхідності в цьому на даний час не має», - сказав він в інтерв’ю Lviv.media.

Для довідки

Військовий облік жінок: список професій

Повний перелік спеціальностей, за якими жінки повинні стати на облік у військкомат, проведено у відповідному наказі (№35) Міноборони України. В цей перелік, наприклад, входять:

  • медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів;
  • професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології;
  • професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, а також медицини (крім медичних сестер);
  • професіонали в галузі лікувальної справи, стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, фармації, провізори;
  • оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я;
  • професіонали медико-профілактичної справи, наукові співробітники;
  • патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства;
  • допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів в галузі сучасної медицини (крім медичних сестер);
  • інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства);
  • спеціальність стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
  • спеціальність біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
  • спеціальність фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза.

Нагадаємо, що закон про добровільний облік жінок Верховна рада прийняла ще в жовтні 2022 року. Пізніше Міноборони України вирішили відтермінувати питання обліку жінок до 1 жовтня 2023 року.