У медійному просторі цього року, як і минулого, стабільно виникають скандали навколо тепер вже позафракційного народного депутата України Миколи Тищенка. Поїздки за кордон в розпал війни без поважної причини й виключення за це з партії «Слуга народу», спроба попіаритись на боротьбі зі зловживаннями у лісовій галузі, а також call-центрами і ботофермами, голосування проти відновлення декларування — це тільки кілька «свіжих» прикладів. Свою тяжку роботу «на користь народу» нардеп зазвичай ілюструє відео, демонструючи непогану спортивну форму.
Хто такий Микола Тищенко?
51-річний Микола Тищенко народився та виріс в столиці. За освітою він інженер-механік, закінчив Київський національний університет будівництва і архітектури. В цьому ж виші закінчив військову кафедру і є резервістом у званні лейтенанта.
З кінця 90-х Тищенко у ресторанному бізнесі, йому належала мережа ресторанів «Наша карта», до якої входив, зокрема, скандальний ресторан «Велюр». Цей заклад під час пандемії коронавірусу попри заборону активно працював в карантин для VIP-клієнтів.
У другій половині 2000-х років Тищенко розпочинає телевізійну кар'єру і бере участь у низці шоу, таких як «Ігри патріотів», «Форт Баяр», «Володар гори», «Битва українських міст». Шість років поспіль він був у складі журі кулінарного проєкту «Майстер Шеф», згодом вів програму «Ревізор», яка перевіряла сервіс у закладах громадського харчування, готелях, супермаркетах тощо, та брав участь у шоу «Танці з зірками».
У 2019-му телезірка Микола Тищенко від партії “Слуга народу”взяв участь в дострокових парламентських виборах . Балотується ресторатор та ведучий по одномандатному округу №219 (Святошинський район), у своїй передвиборчій програмі обіцяє підтримку дитячого спорту, контроль за якістю харчування у навчальних закладах та субвенції на ремонт житла. В результаті виграє перегони з перевагою у 5 тис. голосів та стає частиною монобільшості у Верховній Раді.
У парламенті сфери інтересу Тищенка стосуються транспорту та інфраструктури, він, зокрема, був заступником голови профільного комітету ВР. Крім того, як член групи, заступник голови чи співголова групи налагоджував міжпарламентські зв'язки з Угорщиною, Катаром, ОАЕ, Іспанією, В'єтнамом, Австрією, США, Саудівською Аравією.
Також Тищенко у 2020-му році ініціював створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) щодо розслідування можливих фактів неефективної діяльності Державних агентства лісових ресурсів та водних ресурсів та Державної екологічної інспекції України.
Неодноразово Тищенко «відзначився» в Раді не завдяки законотворчій діяльності, а через участь в бійках. Так, влітку 2021-го колотнеча під трибуною ВР сталася після виступу голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микити Потураєва. І якщо в ній Тищенко був один з багатьох нардепів, що в суперечці вдалися до застосування сили замість аргументів, то вже восени того ж року він самотужки напав на Гео Лероса, що критикував Зеленського за провал операції з «вагнерівцями».
Позивний «Титан» на шевроні
У січні 2023-го року шляхи Тищенко з пропрезидентською партією розходяться, його виключають з її складу та звільняють з посади заступника голови фракції «Слуга народу» у ВР. Приводом для цього стає вояж під час великої війни нардепа до Таїланду, який відбувся на фоні заборони урядовцям, парламентаріям та представникам силових органів виїжджати за кордон без поважної причини. Тищенко наполягав, що виконував не тільки в цій країні, а й у В'єтнамі, важливу місію - «налагодження дружніх взаємовідносин в напрямку Азії та Африки». Натомість спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук спростував наявність погодження на відрядження для Тищенка, що врешті зробило його позафракційним депутатом.
Обурення громадськості викликали закордонні подорожі і минулого року. Тоді Тищенка розкритикували за поїздку у Чехію. Там у Празі як раз проходила благодійна вечеря, на якій було зібрано кошти на підтримку для ЗСУ. Та пояснення благих намірів людей не заспокоїли, і нардепа звинуватили у піарі на війні, бо сума зібраних коштів - 2,2 млн. гривень явно замала для такого формату заходу і понесених для його організації витрат. Заодно і пригадали як на початку повномасштабного вторгнення Тищенко опинився на Закарпатті, де його регулярно бачили в оздоровчо-рекреаційному комплексі «Косино». За даними агенції УНІАН нардеп примудрився вимагати безкоштовні обіди, як звичайний біженець від війни.
Незрозуміла історія вийшла і з нагородженням Тищенка пістолетом за допомогу батальйону «Архангел Михаїл». Відповідне відео розтиражували у мережі, після чого вибухнув гучний скандал, бо жодне відомство, яке має за законом право роздавати нагородну зброю, цей факт не підтвердило. Зокрема, відхрестились від «преміювання» нардепа Міністерство оборони, а також Головне управління розвідки МО, Управління державної охорони та МВС. Він сам цей момент не прокоментував.
Не склалось у Тищенка і з волонтерством під час війни. Розголосу набув, наприклад, факт передачі бронежилетів бійцям Святошинської тероборони. Звісно цю допомогу нардеп активно пропіарив у соцмережі, зазначивши, що засоби захисту «буквально на собі» привезла в Україну його дружина з помічницею. Але як з'ясували у виданні Слідство.Інфо, бронежилетами чотири десятки років, за які вони стали непридатними для використання.
А пояснення тому, що депутат не дуже переймається якістю своєї діяльності, отримали журналісти видання Bihus.info. У них в розпорядженні опинився запис телефонної розмови Тищенка, де він розповідає про намір купити дрони для війська і зізнається, що «гроші є, справа не в грошах, справа в резонансі». Таким чином Тищенко сам підтверджує, що для нього головне піар, а не результат.
На це працюють і різноманітні дрібниці, які застосовує депутат, зокрема, одяг в мілітарі стилі з шевроном з позивним “Титан”. Цей спосіб ідентифікації як у військових Тищенко використовує, хоча не має жодного стосунку до служби в армії. При цьому, за поясненнями дружини Алли Барановської, він «не боїться війни і бути в якихось небезпечних місцях», а під мобілізацію не потрапив саме завдяки депутатському мандату.
Боротьба за ліс та проти call-центрів
Частково свої зусилля нардеп Тищенко спрямовує формально на боротьбу з різними незаконними схемами та корупцією. Як зазначалось, він ініціював створення тимчасово слідчої комісії, що зайнялась “лісовим питанням”. Та проміжний звіт за результатами її роботи, де вказувалось на факти експорту лісу за кордон за цінами втричі меншими за ринкові, не задовольнив депутатів. Вони документ не затвердили, і термін повноважень комісії не продовжили. Найбільше діяльність комісії запам'яталась не стільки відкриттям низки кримінальних справ, скільки спеціально розробленим одягом з логотипом, в якому виступали перед камерами голова з іншими представниками.
При цьому Тищенко і далі продовжив експлуатувати абревіатуру ТСК, до якої додав назву “Нацресурс”, і періодично викладати на своїй сторінці у соцмережі інформацію про нові “викриття”. То він занепоєний забрудненням води, ґрунту та повітря на Одещині, то фіксує шкоду для екології від скидання будівельних матеріалів при зведенні мосту на Київщині, то демонструє масштаби крадіжок піску на Закарпатті.
Та найбільше Тищенко все ж таки продовжив перейматися лісовою галуззю, чому регулярно присвячував пости у соціальних мережах. Наприклад, намагався привернути увагу до обшуків у ДП "Ліси України" та одному з лісгоспів у Житомирській області. Але добрі наміри, що транслювались на загал, зіпсувала ще одна телефонна розмова, що була викладена в одному з Телеграм-каналів. На записі люди з голосами, схожими на голоси нардепів Тищенко та Ігоря Негулевського, обговорюють можливість взяти під контроль Міністерства екології та “заробітку” 100 млн. доларів. Ця афера, звісно, якщо і планувалась обранцями, реалізована не була, але неприємний осад залишила.
Кинула тінь на Тищенко і оборудка майже на 7 млн. гривень, до якої виявився дотичним Богдан Загинай - брат помічниці нардепа. Цьому 23-річному молодику, як повідомив журналіст Віталій Глагола, вдалося виграти тендер на поставку “Центру обслуговування підрозділі Нацполіції” захищених камер за завищеною ціною.
Історії з call-центрами і ботофермами нардеп також активно піарить через всі можливі канали. Але й тут без скандалів не минулось. Зокрема, нардеп звинуватив свого колишнього колегу по партії “Слуга народу” Олега Семінського в причетності до одного з таких незаконних “офісів”. Останній згодом довів свою непричетність, але Тищенко отримав потрібні “дивіденди” у вигляді суспільного резонансу.
І знов таки прозорість намірів опиняються під питанням, бо в мережі гуляють записи розмов, з яких випливає, що нардеп не стільки прагне реально домогтися зупинки такого формату бізнесу, як просто хоче на них додатково заробити. Та сам Тищенко як дуже досвідчена медійна особа використовує будь-який негатив про свою персону собі на користь. І от вже на його сторінці допис про те, що HR одного з call-центрів нібито обіцяє “кришу від Тищенка”. За день нардеп вже на місці і, звісно, викриває зловмисників, обіцяє це робити і надалі попри погрози і спроби підкупу.