Новини та ділова аналітика для проактивних

Мобілізація в Україні. Повістки в парку, відсрочка з «доказами» та покарання для ухилянтів

Мобілізація в Україні
Мобілізація в Україні
Повістки
Підзаголовок 2: 
Покарання для ухилянтів

З лютого 2022 року в Україні діє військовий стан та мобілізація чоловіків від 18 до 60 років з забороною на виїзд з країни. Наразі вони продовжені мінімум до 15 листопада.

Особливості мобілізації в Україні - в матеріалі.

Повістки

Повістки можуть вручати деінде - в парку, на вулиці, на блокпості. При чому військовозобов’язані чоловіки мають оновлювати свої дані у військкоматах. Зокрема, це стосується навіть тих, хто має право на відсрочку від призову.

«Повістки не дозволено вручати в місцях, які визначено законом. Тобто, практично їх можна вручати всюди. Це (вручення, - ред.) може бути у парку, на вулиці чи на блокпості», - пояснив начальник служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ Збройних сил України Володимир Фітьо в ефірі телемарафону.

При цьому за його словами, повістки можуть вручати військовослужбовці ТЦК та СП, представники органів місцевого самоврядування, роботодавці, керівники підприємств та організацій, незалежно від форми власності. Також повістку можуть принести працівники ЖЕКу та ОСББ і це не є порушенням закону.

Але все ж таки є нюанс. За словами Фітьо, повістка має бути вручена особисто.

Покарання для ухилянтів

Що буде, якщо не взяти повістку? Як зазначив Фітьо, коли чоловік отримує першу повістку, то він повинен з’явитися у військкомат і в цьому випадку відбувається з’ясування стану здоров’я, фаху та сімейного стану військовозобов’язаного.

«І тільки тоді, якщо ваш фах та рівень здоров'я дозволяють проходити службу в Силах оборони, ЗСУ чи інших складових оборони, і лише за потреби, вам буде вже тоді надана повістка для відправлення безпосередньо у навчальний центр», - сказав він.

Якщо чоловік відмовляється від першої повістки - це адміністративна відповідальність. Якщо відмовився від другої, пройшовши медогляд і вже по факту проігнорував явку в ТЦК по мобілізаційному розпорядженню - це кримінальну відповідальність, яка тягне за собою до 3 років позбавлення волі.

Додамо, що останнім часом ведеться дискусія щодо введення покарань для тих ухилянтів, які виїхали з країни незаконно. Не секрет, що наразі в Україні діють різні схеми нелегального виїзду чоловіків за кордон, наприклад за допомогою системи «Шлях». За словами голови МВС Ігоря Клименка, в цьому питанні «треба знайти золоту середину». Як варіант, покаранням, можливо, може стати адміністративний штраф.

«Тут золоту середину треба знайти. Не закидати, що ми нікого не пустимо, або всіх пустимо, або той сяде в тюрму, той не сяде. Держава має виробити загальний підхід до цієї проблеми», - сказав він в інтерв’ю «Українській правді».

За словами Клименка, «ті, хто виїхав легально, це зовсім інша історія», а інші порушили закон, бо виїхали з України незаконно. Зокрема, у випадку виїзду за підробленими документами, то вже кримінальна відповідальність.

«Нелегально виїхав через систему «Шлях», нелегально виїхали через документи ВЛК та МСЕК, нелегально виїхав у відрядження, або на навчання», - перерахував голова МВС.

Відсрочка від мобілізації

Відсрочка від мобілізації не має якогось конкретного терміну, він визначається ТЦК.

«Строки як такі не передбачені. Це на розгляд ТЦК. Якщо, наприклад, відстрочка за станом здоров'я, то, зрозуміло, це буде орієнтовний час, необхідний для того, щоб людина вилікувалась», - розповів в інтерв’ю «Телеграфу» представник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін.

Крім того, за його словами, якщо відстрочка пов'язана з доглядом за хворим членом сім'ї, то зазвичай на півроку, після чого потрібно знову з'явитися до ТЦК та СП для звіряння даних.

«Студенти очної форми отримують відстрочку до завершення навчання, але часто до закінчення навчального року, адже може статися так, що когось відрахують», - зазначив представник військкомату.

Що стосується нововведень щодо відсрочок, то 28 червня було внесено зміни до статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в якій, відповідно описані підстави для відсрочки. Вони стосуються пункту отримання відстрочки для тих військовозобов’язаних, які мають родичів (батьків чоловіка, батьків дружини, дружину) з групою інвалідності (1, 2 - для батьків, 1, 2, 3 - для дружин). Тепер відсрочка надаватиметься лише тим чоловікам, якщо їх родичі (вищевказані, - ред.) з інвалідністю не мають інших працездатних осіб (окрім військовозобов’язаного чоловіка), які зобов'язані утримувати їх відповідно до закону.