Новини та ділова аналітика для проактивних

Дорожній джекпот Кубракова: на що звернув увагу експерт

05 вересня 2023 — 15:49
Очільник Мінінфраструктури та Мінрегіону розпоряджається грошима від західних донорів

Керівник інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук звернув увагу на те, що про стан підготовки країни до осінньо-зимового періоду доповідає міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков. На його думку, це мав би робити профільний міністр енергетики Галущенко. Корольчук вважає, що новітня історія Кубракова доволі показова – це багатомільярдні витрати на проєкти інфраструктури, в основному, дороги, мости, будівлі. Про це експерт написав у своєму блозі на сайті "Цензор".

Корольчук зазначив, що енергетика – не менш потребує грошей після ракетних ударів й тому дуже зручно об’єднати бюджет на дороги і на відновлення ТЕС, ТЕЦ, ЛЕП, підстанцій.

“Рухаємося відповідно до графіку підготовки до опалювального сезону. Станом на 15 серпня маємо понад 70% готовність обʼєктів ЖКГ. Продовжуються планові роботи з підготовки житлового фонду, мереж, котелень та генеруючого обладнання. До 1 жовтня очікуємо 100% готовність”, - сказав міністр Олександр Кубраков під час проведення Штабу з підготовки до осінньо-зимового періоду 2023/24 року.

Корольчук нагадав, що в інфраструктурному будівництві на час повномасштабної війни було легалізовано прямі контракти із закритими для громадськості умовами. На його думку, можливості для публічного контролю кошторисів, закупівельних цін, якості робіт та розподілу контрактів між компаніями – немає, а це - великий крок назад на шляху подолання корупції. 

Кубраков концентрує у своїх руках гроші західних донорів на відбудову

"Навіть не варто сумніватися, що учасники ринку будуть ділитися інформацією про це, а тому ми можемо стати свідками гучних скандалів щодо інфраструктурних кошторисів.

І перший вже пішов. З’явилась версія, що зараз більшість контрактів вже другий рік поспіль отримує компанія "Автострада", яка іще 2021 року була четвертою за обсягами робіт. Ну, буває. Витягнули щасливий лотерейний білет. А "дорожній джекпот" в цій лотереї - це набір фартових цифр у постанові уряду №593, яка дозволила віце-прем’єру Кубракову призначати заступників з питань відновлення у 8 міністерствах і у 12 облдержадміністраціях. А саме Кубраков і концентрує у своїх руках гроші на відбудову. До речі, не свої і навіть не українські гроші, а гроші західних донорів, які допомагають нашій державі", - написав Корольчук.

Він нагадав, що НАБУ і НАЗК виступили проти об’єднання Мінінфраструктури й Мінрегіону, та й фактично назвали це корупційним злиттям.

"У мережі перманентно з’являються своєрідні проміжні підсумки від такої інфраструктурної корупції. Туди потрапив найвідоміший воєнний міст біля села Стоянка, який підірвали в лютому 2022 року, щоб зупинити російські танки. Півтора місяці тому особисто довелось їхати по даній трасі і було відчуття дежавю: міст відбудували у 2022 році, а тепер його знову "відбудовують" у 2023 році, "на біс", - повідомив Корольчук.

vidnovyla-mist-u-stoyanczi.jpg

"Читаєш далі – потрібно терміново побудувати пішохідний перехід на трасі Одеса-Рені, де прилітали російські ракети. Виділяємо 51 млн грн. Для чого, хто там буде ходити, кому це треба? Відповіді на ці питання немає. Потім у нас класика жанру: думали, що не помітять. Аеропорт "Бориспіль" замовив послуги прибирання на 52 млн. грн. Аеропорт не працює. Для кого прибирати? Для мух і павуків? Зате працює Мінінфраструктури Кубракова, яке хотіло дати заробити грошей клінінговим компаніям. Інтернет і ТГ-канали погуділи та попищали, і не дали заробити легкі гроші", - іронізує Ковальчук.

Він нагадав, що у портфоліо Кубракова значиться й багатостраждальний Дарницький міст. Торги виграла компанія "Автострада", яка запропонувала 1,15 млрд. грн. Але вже у воєнний час сума витрат змінилася, й, звісно, не була оприлюднена. 

1618404375-4106.jpg

"Особливе життя героїв дорожного будівництва кипить у прифронтових зонах. Там гроші Кубракова роздають і своїм, і чужим. Служба автомобільних доріг у Луганській області заплатила 10 млн грн Харківському облавтодору за проведення робіт на окупованих територіях. Служба автомобільних доріг Запорізької області заплатила "Онур" майже 110 млн. грн за обслуговування доріг, які тепер знаходяться на окупованих регіонах Запорізької області. І це лише те, що виплило на поверхню, а скільки контрактів залишається "на дні" - лише відомо в Мінінфраструктури", - додає автор.

Він назвав обвал моста через річку Тересва у Закарпатській області із смертельним наслідком підтвердження жадібності і захланності Міністерства інфраструктури.

"А міст, між іншим, на трасі національного значення. Добре що впала вантажівка з піском, а не зі зброєю від союзників...", - іронізує експерт.